Obróbka mechaniczna stali

Obróbka mechaniczna stali

Obróbka metali

Obróbka mechaniczna stali to zespół procesów zasadniczo prowadzących do zmiany wymiarów elementu metalowego, w tym jego kształtu, wielkości czy właściwości fizyczno-chemicznych.

Obróbka mechaniczna to konieczność, bowiem gotowy element będzie nam służył wyłącznie jeśli będzie spełniał określone parametry i będzie posiadać określone właściwości. Bez odpowiedniej obróbki mechanicznej kawałek stali może być dla naszych potrzeb po prostu bezużyteczny.

Jakie wykonujemy rodzaje obróbki mechanicznej?

Jedną z najbardziej znanych obróbek mechanicznych stali jest oczywiście obróbka skrawaniem. Celem tego rodzaju obróbki jest przede wszystkim doprowadzenie do zmiany kształtu czy wymiarów konkretnego elementu poprzez pozbycie się nadmiarowego materiału odpowiednio do tego zaprojektowanymi narzędziami, takimi jak: frezarka, tokarka czy szlifierka.

Frezarka to jedno z niezbędnych narzędzi w obróbce mechanicznej stali, bez której praktycznie żaden zakład zajmujący się obróbką mechaniczną nie może się obejść. Będąc wyposażona w narzędzie wieloostrzowe skutecznie i szybko jest w stanie nadać odpowiedni kształt, w tym nawet dość złożony obrabianemu elementowi.

Tokarka z kolei to urządzenie, które najczęściej stosuje się do obróbki mechanicznej elementów mających powierzchnię obrotową, a więc różnego rodzaju stożków, wałów czy gwintów. Z jej pomocą jesteśmy w stanie wykonać obróbkę mechaniczną części stosowanych do maszyn różnego przeznaczenia czy narzędzi.

Szlifierka to kolejne narzędzie będące na wyposażeniu każdego zakładu zajmującego się profesjonalnie obróbka mechaniczną stali. Oczywiście jak sama nazwa wskazuje ich główne przeznaczenie to obróbka ścierna metalu. Jest ich wiele rodzajów służących różnym celom - np. szlifierki do precyzyjnej obróbki otworów, walców czy szlifowania płaszczyzn elementów.

Obróbka mechaniczna stali to jednak nie tylko klasyczna obróbka skrawaniem, ale także cięcie materiału, wycinanie czy okrawanie, jego gięcie, a także poddawanie go obróbce plastycznej jak na przykład kucie (na zimno i na gorąco) z użyciem np. kuźniarek czy pras, których głównym zadaniem jest odpowiednie odkształcenie metalu z użyciem nacisku czy uderzeń. Dzięki procesom kucia nie tyko zmieniamy kształt danego elementu ale także, co istotne, nadajemy mu pożądane właściwości mechaniczne.

W naszym zakładzie wykonujemy szeroki zakres prac związanych z obróbką mechaniczną stali. Wykorzystujemy w tym celu nowoczesne maszyny i urządzenia, dzięki którym zamawiane przez naszych klientów elementy będą spełniać wszystkie stawiane im wymagania i właściwości.

Obróbka mechaniczna stali

Obróbka mechaniczna stali

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe
wiStal Andrzej Witkowski

Gozdów 3A
62-604 Kościelec

Tel 1: +48 63 2616661
Tel 2: +48 63 2616236
Kom: +48 601 731 490
Fax: +48 63 2616660

e-mail: wistal@wistal.com
e-mail: biuro@wistal.com

Linked in

Wistal

Wistal

Wistal