Metale kolorowe
Metale kolorowe to potoczna nazwa dla wszystkich grup metali nieżelaznych i ich stopów. Jak sama nazwa wskazuje są to stopy i metale nie zawierające żelaza, a ich zbiór zawiera w sobie metale kolorowe lekkie jak m.in. aluminium, magnez, tytan oraz tzw. metale kolorowe ciężkie jak m.in cynk, kadm, miedź, cyna, bizmut oraz także złoto, srebro czy wolfram. Do metali kolorowych zaliczamy także popularne stopy jak brąz czy mosiądz.
Ze względu na brak żelaza, metale kolorowe są materiałem odpornym na rdzę i dobrymi przewodnikami cieplnymi co sprawia, że chętnie i często są wykorzystywane w produktach przemysłu elektronicznego ale także do bardzo wielu innych zastosowań przemysłowych.
Do czego wykorzystuje się najbardziej powszechne metale kolorowe?
Miedź ze względu na swoje liczne i korzystne właściwości z powodzeniem stosowana jest w różnych gałęziach przemysłu. Do jej głównym walorów możemy zaliczyć wyjątkowo dobrą przewodność elektryczną i cieplną, jest ciągliwa i wytrzymała oraz posiada niską skłonność do rdzewienia a także charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi. Dlatego wykorzystuje się ją produkcji m.in. przewodów elektrycznych, rur czy piorunochronów.
Brąz to z kolei stop metali kolorowych - miedzi z cyną lub innymi metalami czy pierwiastkami. Jest materiałem o wysokich własnościach wytrzymałościowych i dość łatwo poddaje się obróbce. W zależności od zawartości składowej metali i pierwiastków występuje jego kilka rodzajów:
- brąz cynowy, który ze względu niską ścieralność i sprężystość wykorzystywany jest do produkcji takich elementów jak tuleje czy panewki łożyskowe,
- brąz aluminiowy będący stopem miedzi z aluminium cechuje się dobrymi własnościami wytrzymałościowymi i dlatego stosowany jest do produkcji części łożysk, wałów czy śrub,
- brąz berylowy to stop miedzi z berylem, często stosowany do produkcji sprężyn, elementów instalacji chemicznych czy narzędzi nieiskrzących,
- brąz krzemowy - stop miedzi, krzemu i manganu zazwyczaj wykorzystywany do wytwarzania elementów sprężystych i odpornych na ścieranie,
- brąz manganowy z zawartością manganu i niklu stosowany do wysokiej jakości oporników.
Mosiądz jest natomiast stopem metali kolorowych - miedzi i cynku (czasami wzbogacany też również innymi dodatkami stopowymi) posiadającym doskonałe właściwości użytkowe. Jest podatny na obróbkę, odporny na korozję. Bardzo często wykorzystywany jest do produkcji armatury i elementów maszyn w branży okrętowej, elektrotechnicznej czy chemicznej. Oprócz tego z mosiądzu wytwarza się łożyska ślizgowe a także armaturę kuchenną, różnego rodzaju ozdoby a także instrumenty muzyczne.
Aluminium i jest stopy to kolejny metal kolorowy bardzo powszechnie stosowany w różnych rodzajach przemysłu, w tym w przemyśle lotniczym, chemicznym, motoryzacyjnym, spożywczym czy okrętowym.
Obróbka metali kolorowych.
Obróbka metali kolorowych jest procesem zmierzającym do nadania elementom z nich wytwarzanych pożądanych wymiarów, kształtów czy właściwości. Do obróbki metali kolorowych wykorzystujemy maszyny i narzędzia stosowane do obróbki innych metali, jednak ze względu na ich szczególne właściwości proces obróbki musi być precyzyjnie dostosowany do produktu jaki mamy zamiar w efekcie uzyska.
W naszym zakładzie obróbka metali kolorowych stanowi jedną z głównych gałęzi produkcji. W wyniku opracowanych procesów technologicznych i procesów obróbki metali kolorowych wykonujemy:
- tuleje,
- wałki,
- płaskowniki ze stopów brązu,
- płaskowniki ze stopów specjalnych w stanie oskórowanym w gatunkach B101, BA 1032,
- stopy specjalne jak np. Cu Sn 86 13/10P-1T1,
- stopy wysokogatunkowych brązów,
- brąz,
- aluminium,
- spieki brązowe,
- specjalistyczne materiały ślizgowe,
- specjalne ślizgi do pieców hartowniczych,
- inne zastosowania aluminium Pa6, Pa7.